top of page

Így készülnek a Mattioli, a Cartier, a Tiffany és a Louis Vouitton ékszercsodái


- Látogatásunk a Mattioli ékszermanufaktúrába Torinóban


Nemrég ellátogattunk Torinóba, egyik kedvenc partnerünk, a Mattioli ékszerház központjába. A Mattioli ékszerekbe még sok-sok évvel ezelőtt szerettünk bele egy szakmai kiállításon, és már több mint 10 éve forgalmazzuk a márkát a Pavé Ékszerszalonban. Nemcsak a letisztult, ízléses és stílusos dizájn és az egyes darabok variálhatósága, ami annyira magával ragadott minket, hanem az ékszerek precíz megmunkálása, tökéletes kidolgozása, kényelmes kialakítása egyaránt.


A Mattioli ékszerek minőségét mutatja, hogy a legnagyobb volumenben az ő gyárukban készülnek bérmunka keretében Cartier ékszerek, emellett a Tiffanynak és számos más világmárkának is folyamatosan gyártanak. Az ékszergyáruk leginkább egy laboratóriumra hasonlít; itt egyenruhában, makulátlan tisztaság mellett, példátlan professzionalizmussal dolgoznak a szakemberek.


Arra gondoltunk, hogy elviszünk Titeket egy virtuális túrára, és megmutatjuk, mi zajlik a kulisszák mögött, hogyan készülnek ezek az ékszercsodák. Tartsatok velünk!






Az ékszerek modellezése és előkészítése az öntéshez


A Mattioli ékszerek készítése jellemzően hagyományos technológiával történik, gumi forma és viasz modellek használatával. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a prototípust, illetve annak egyes elemeit „begumizzák”, azaz negatív lenyomatot készítenek a modellekről, amit megőriznek a további gyártásokhoz, hogy az eredeti minta pontosan replikázható legyen.

A gumiba egy kis résen folyékony viaszt fecskendeznek, majd megvárják, amíg szilárd állapotúvá dermed. Ezután kiveszik a kész viasz modellt a gumiból. Ezt fogják felhasználni az arany forma öntésénél.



Egy-egy darab viasz forma kiöntése aranyból nem lenne gazdaságos, ezért a hatékonyság növelése érdekében több modellből ún. „csokrot” készítenek, vagyis ráillesztik az egyes viaszokat egy törzsre. Később ebből a csokorból öntenek majd egy arany "fát", amiről az elemeket levágják és külön-külön kidolgozzák. De ne szaladjunk ennyire előre.



Az öntés előtt a csokrot egy henger alakú formába helyezik, és gipszet öntenek rá. Miután a gipsz megkötött, magas hőmérsékleten egy kemencében kiégetik. Ekkor a viasz megolvad és kifolyik a gipszből. Az így keletkezett üregbe öntik majd bele az aranyat.



Az ékszerek öntése és megmunkálása


Az arany kiöntése egy speciális öntőgéppel történik. Miután a folyékony arany megszilárdult, széttörik a gipszet, és kinyerik belőle az arany „fát”. Erről levágják a kidolgozásra kész modelleket és elemeket. A maradék törzset és a hulladék aranyat újrahasznosítják.



Ekkor kezdődik meg az öntvények kidolgozása, ami nagyon aprólékos kézimunkával történik. Az ékszerek kidolgozásának egyik alapvető pillére a finom polírozás, amit több fázisban végeznek, a kövek befoglalása előtt és után is. A drágakövek foglalása mikroszkóppal történik; a mikropavé foglalatok esetében 1 mm-nél is kisebb köveket kell elhelyezni kézzel a kis karmok közé. Ezt a folyamatot egy monitoron keresztül követhettük.



Az ékszerek márkajelzése és minőségellenőrzése


Befejező fázisként a márkajelzéseket lézer gravírozással elhelyezik az egyes darabokban. Ezt már csak a szigorú minőségellenőrzés követi, amikor is minden egyes ékszert alaposan átvizsgálnak, biztosítva, hogy ami a gyártásból kikerül, kivétel nélkül tökéletes legyen.


Most már csak választani kell a gyönyörűségek közül! Mivel kínálhatunk meg Titeket?



Ékszerek: Mattioli 18kt arany ékszerek (a PAVÉ Ékszerszalon kínálatából)






0 hozzászólás

Commentaires


bottom of page